NOVINKY - ARCHIV - DIÁŘ - ŽIVOTOPIS - INTERVIEW - FOTOGALERIE - OCENĚNÍ - FANKLUB - DISKUSE - CHAT - ANKETY - KONTAKT - ODKAZY

  
     

Art on Ice, Praha

Nepoužívejte tyto překlady na jiných stránkách bez mého vědomí! V případě zájmu mě, prosím, kontaktujte, nebo aspoň uveďte odkaz na můj web. Děkuji

Pokud není uvedeno jinak, níže uvedené články přeložila z různých zdrojů Růžena


Pljuščenko možná dostane předvolání k soudu

Skandál kvůli odmítnutí ruského krasobruslaře vystoupit na gala-show Art on Ice v Praze, o kterém psaly „Izvestija“ 11.října minulého roku, má nepříjemné pokračování. Víc než sto trestních oznámení od rozhořčených diváků přinutily Českou policii zahájit trestní řízení ve věci podezření z trestného činu podvodu. Na základě tohoto oznámení bylo vzneseno obvinění – obdržel ho jeden z organizátorů vystoupení italský promotér Roberto Cosso. Zástupci policie nevylučují, že mohou být obviněny i další osoby, včetně samotného Pljuščenka.

V říjnu loňského roku byla celá Praha polepena nápadnými plakáty. Zvaly na show Art on Ice, které se mělo konat v Sazka Aréně. Mezi účastníky byla uvedena řada známých krasobruslařů, ale hlavní hvězdou byl Jevgenij Pljuščenko. Právě on byl  zobrazen na všech plakátech. Organizátoři galakoncertu podepsali s trojnásobným mistrem světa smlouvu na vystoupení v Praze a Budapešti, podle neoficiálních zdrojů mu zaplatili 15 tisíc euro. V polovině října krasobruslař navštívil Prahu propagovat show, potom se vrátil do českého hlavního města a absolvoval všechny zkoušky programu. Avšak před diváky se na ledu neobjevil. Den před začátkem show organizátoři obdrželi zprávu, že Ruská krasobruslařská federace na popud Mezinárodního bruslařského svazu (ISU) Pljuščenkovi vystoupení zakázala na základě pravidla 136 jednacího řádu ISU, podle něj jsou pro krasobruslaře prioritou soutěže ISU, v tomto případě Grand Prix. V den pražské exhibice se konala Grand Prix v Japonsku… Případné sankce pro ruského krasobruslaře? Zákaz startu na akcích ISU včetně mistrovství světa a Evropy a olympijských her.

Část diváků, když se dověděli před začátkem galakoncertu, že jejich favorit nevystoupí, opustili halu a zamířili přímo na policii. Po skončení show jejich příklad následovali další fanoušci. Policisté z Místního oddělení Vysočany v Praze 9 přijali trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci podezření z trestného činu podvodu. Policisté celou věc zkonzultovali se státním zástupcem pro Prahu 9 a na základě této konzultace ji postoupili svým kolegům z Oddělení hospodářské kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování Praha III. V současnosti se ve „věci Pljuščenko“ objevil první obviněný. Obviněn byl majitel firmy Zaffiro Roberto Cosso, který je jedním z pořadatelů vystoupení, sdělila vedoucí tiskového oddělení pražské policie Blanka Kosínová. Hrozí mu až 12 let odnětí svobody. Pokud Itala shledají vinným, bude muset uhradit poškozeným fanouškům lístky, jejichž cena se pohybovala od 900 – 1200 Kč (asi 35 – 45 dolarů).

Italský promotér, který už deset let žije v Praze, nemusí být jediným obžalovaným. Zástupci policie nevylučují, že obžalován může být také Oliver Höner – majitel společnosti Art on Ice, která byla hlavním organizátorem show.

Švýcarského podnikatele už předvolali v Česku k výslechu. Nakonec, vážné nepříjemnosti mohou hrozit i Jevgeniji Pljuščenkovi. „Zatím jej nepovažujeme za jednoho z možných obžalovaných,“ – sdělila „Izvestijam“ tisková mluvčí pražské policie Eva Miklíková.

Ale podepsal platnou smlouvu s Art on Ice a musí nést svou část odpovědnosti.Může být Pljuščenko zažalován z důvodu uhrazení finanční škody? Může, pokud to udělá Cosso nebo někdo z obžalovaných. Ale to už bude občanský spor, ne trestní kauza.“

Samotný Roberto Cosso v rozhovoru s dopisovatelem „Izvestijí“ neupřesnil, zda podá žalobu na Pljuščenka v případě odsuzujícího rozsudku. „Doufám, že případ se vyřeší v můj prospěch,“ – podotkl. Zatím tím nejsou znepokojeni ani nejbližší Pljuščenka. „Jsem přesvědčen, že žádné obvinění Žeňovi nehrozí,“ – ujistil trenér krasobruslaře Alexej Mišin. „Mám o tom informace z různých zdrojů, není důvod k znepokojení. A vůbec, zítra se Pljuščenko žení. A vy mu chcete dát takový dárek…“
 

Promotér Roberto Cosso:

„Nechci být odpovědný za všechno sám.“

První obviněný ve „věci Pljuščenko“, promotér Roberto Cosso má nyní zákaz vzdalovat se z místa pobytu. Prohlásil, že se necítí vinen.

Izvestija: Přiznáváte svou vinu?

Roberto Cosso: Proč? Moje firma nebyla organizárorem této show. Jen jsme na základě dohody s Art on Ice  poskytovaly určité služby – ubytování krasobruslařů, zajištění prodeje lístků a reklamy.

Izvestija: Tak proč ženou k odpovědnosti právě vás?

Cosso: Na vstupenkách byla uvedena moje firma Zaffiro. Jde o to, že jsem jednal svým jménem, ale za prostředky Art on Ice.

Izvestija: Kdo, podle vás, je odpovědný za to, co se stalo?

Cosso: Nevím. I když s Pljuščenkem Art on Ice podepsal platnou smlouvu, sám jsem ji viděl. Kromě toho jsme měli písemné povolení Ruské krasobruslařské federace na jeho vystoupení. Byla datována v polovině října.

Izvestija: Proč tedy nemohl Pljuščenko bruslit?

Cosso: Protože 24 hodin před show jsme obdrželi z Moskvy zákaz jeho účasti.

Izvestija: To znamená, že jste o zákazu věděli dříve. Proč jste to nesdělili divákům?

Cosso: Do poslední chvíle jsme se snažili tento problém vyřešit. Hodiny před show strávil Höner u telefonu, sám Pljuščenko dokonce v pátek dopoledne napsal fax vedení Ruské federace a prezidentu ISU Octaviu Cinquantovi s vysvětlením všech okolností a žádostí o povolení startu v Praze, ale nedostal žádnou odpověď. Ale v show nevystupoval jen Pljuščenko. Bylo tam hodně známých sportovců – Julia Sebestyenová, Barbara Fusarová-Poliová a Maurizio Margaglio, Vachtang Murvanidze.

Izvestija: Ale většina diváků se přišla podívat právě na Pljuščenka.

Cosso: Že nebude moci vystoupit, bylo řečeno před začátkem show. Asi sedmdesát diváků halu opustili a dostali vráceno vstupné. Ale je nefér, když lidi zůstali a pak chtěli peníze zpátky.

Izvestija: A kolik stáli lístky?

Cosso: Různě. Průměrná cena asi 900 Kč (asi 35 dolarů).

Izvestija: Jestliže vás odsoudí, podáte stížnost na Pljuščenka?

Cosso: Nechtěl bych teď rozebírat nejhorší možnost. Doufám, že policie vyřeší tento problém a zbaví mne obvinění.

Izvestija: A pokud ne? Hrozí vám 12 let odnění svobody a úhrada ohromné částky žalobcům…

Cosso: Pak popřemýšlím, co budu dělat dál. Zdá se mi, že by bylo nespravedlivé, abych byl za vše odpovědný jenom já.

Zdroj: „Izvestija“

 

     

Nahoru